Przeskocz do treści

Warto przeczytać!

Kryzys wiary i Kościoła, schyłek Zachodu, zdrada jego elit, relatywizm moralny, niczym ograniczona globalizacja, nieokiełzany kapitalizm, nowe ideologie (LGBT…), polityczne wypalenie, wypaczenia islamistycznego totalitaryzmu… to problemy, na które zwraca uwagę kardynał Robert Sarah*) w rozmowie z Nicolasem Diatem**) a zpisane w książce „Wieczór się zbliża i dzień już się chyli”. Chodzi w niej o coś więcej niż o analizę wielkiej przemiany naszego świata: uświadamia powagę kryzysu, przez który przechodzimy (również w naszej Ojczyźnie), kardynał dowodzi, że uniknięcie piekła świata bez Boga, świata bez człowieka, świata bez nadziei, jest możliwe. Ukazuje, że u samych korzeni zapaści Europy kryje się kryzys kulturowy i tożsamościowy. Ludzie Zachodu (i bardzo wielu naszych rodaków) już nie wiedzą, kim są, ponieważ już nie wiedzą i nie chcą wiedzieć, kto ich ukształtował, kto ich utworzył takimi, jakimi byli i takimi, jakimi są. Wiele narodów nie zna dzisiaj swojej historii. To paraliżowanie samych siebie prowadzi do upadku, który otwiera drogę nowym barbarzyńskim cywilizacjom. Dlatego warto pochylić się nad tą pozycją książkową, w której spisane są przez Nicolasa Diata przemyślenia kardynała Roberta Saraha w formie odpowiedzi na zadane przez autora pytania.

__________________

*)Kardynał Robert Sarah Urodzony w 1945 roku w Gwinei, arcybiskup Konakry (1979 – 2001); sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów (2001 – 2010); przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum (2010 – 2014); od 2014 prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jest wybitną postacią dzisiejszego katolickiego świata

**)Nicolas Diat Pisarz, uznany specjalista od Kościoła katolickiego, jest autorem ważnego opracowania poświęconego Benedyktowi XVI, L’Homme qui Ne voulait pas ềtre pape („Człowiek, który nie chciał być papieżem”, wyd. Albin Michel, 2014) oraz książki Czas umierania. Ostatnie dni życia mnichów (Wydawnictwo Sióstr Loretanek, 2018), uhonorowanej we Francji Nagrodą im Kardynała Jean-Marie Lustigera, Wielką Nagrodą Akademii Francuskiej.

Zawartość jest dostępna tylko dla zarejestrowanych osób. Jeżeli jesteś zarejestrowany/a, prosimy o zalogowanie się. Nowi użytkownicy mogą się zarejestrować poniżej.

Existing Users Log In
   
New User Registration
*Pole wymagane