Redemptoris Mater – Matka Odkupiciela

Przeżywaliśmy niedawno uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Uroczystość normalnie w roku liturgicznym przypada na dzień 25 marca. Jednak w roku 2016 ze względu na przypadający w ten dzień Wielki Piątek, uroczystość przeniesiona została na 4 kwietnia. Centralną postacią tego dnia jest Maryja.

Maryja zajmuje także centralne miejsce w historii zbawienia. Ona jest jako pierwsza z Ludu Bożego – najpiękniejszy człowiek wszystkich pokoleń. Ona znajduje się w sercu Kościoła, w tajemnicy Chrystusa i Kościoła. Dlatego chrześcijanin czcząc i wyznając Boga w Trójcy Jedynego, szczególnie zwraca się ku Maryi – Matki Boga. Tą prostą, skromną kobietą posłużył się sam Bóg. Przez Nią przyszło na ziemię zbawienie świata, przyszedł Jezus Chrystus. Jest Ona drugą Ewą. Przez pierwszą wszedł na ziemię grzech. Przez Maryję grzech został pokonany, gdyż stała się Matką Odkupiciela (Redemptoris Mater).