KOMUNIKATY KOMISJI LITURGICZNEJ ARCHIDIECEZJI WROCŁAWSKIEJ

KOMUNIKATY KOMISJI LITURGICZNEJ ARCHIDIECEZJI WROCŁAWSKIEJ

1. Został przedłużony termin zgłaszania nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej do pomocy w rozdzielaniu Komunii świętej podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Szafarze mogą zgłaszać się jeszcze do 4 maja 2016 roku. Zgłoszenia prosimy kierować na adres mailowy: pacem@o2.pl lub przez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY.

2. W sobotę, 11 czerwca odbędzie się VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii świętej do Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. Będzie to szczególna okazja, by w roku 1050. Rocznicy Chrztu Polski dziękować Bogu za dar wiary i Kościoła w naszej Ojczyźnie.
Program pielgrzymki:
10.00 Zawiązanie wspólnoty – bp Adam Bałabuch
10.15 – Konferencja: Sakrament chrztu świętego, teologia i praktyka – ks. dr Krzysztof Michalczak.
11.15 – przygotowanie do Eucharystii.
11.30 – Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego, metropolity Poznańskiego.
13.00 – przerwa na posiłek i możliwość zwiedzania Katedry, Bramy Poznania i Rezerwatu Archeologicznego.
Z Wrocławia chcemy zorganizować autokar. Wyjazd miałby miejsce ok. 6.00 z placu Katedralnego. Koszt ok. 40 zł. Przewielebnych Księży Proboszczów prosimy gorąco zachęcić szafarzy do udziału. Zgłoszenia do 20 maja na adres mailowy: pacem@o2.pl lub przez stronę WYDARZENIA.

3. Przypominamy, że zgodnie z dokumentami Konferencji Episkopatu Polski strojem nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej jest biała alba przepasana białym cingulum: „Szafarz nadzwyczajny podczas pełnienia tej posługi w czasie Mszy św. winien być ubrany w albę, a jeśli trzeba przepasany cingulum. Pełniąc swą posługę poza Mszą św., może nosić zwykłe ubranie. Siostry zakonne spełniają posługę nadzwyczajnego szafarza w swoim stroju zakonnym, a osoby życia konsekrowanego w swoim stroju” (Wskazania Konferencji Episkopatu Polski odnośnie do nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej, 9.03.2016 r.). Wprowadzanie wszelkiego rodzaju dodatków (szkaplerze, różnego koloru pasy, krzyże nakładane na alby) jest nadużyciem. Prosimy Przewielebnych Księży Proboszczów o przestrzeganie zasad zawartych w dokumentach Konferencji Episkopatu Polski, a jeśliby pojawiły się nadużycia o przywrócenie powyższej zasady.

4. Przypominamy również, że nadzwyczajny szafarz Komunii świętej jest świeckim pomocnikiem kapłanów w rozdzielaniu Komunii świętej. Pojawiające się zwyczaje wystawiania Najświętszego Sakramentu przez nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, zwłaszcza w obecności kapłana lub diakona, są nadużyciem. Prosimy o zachowanie norm liturgicznych.

Ks. Paweł Cembrowicz
Przewodniczący Komisji Liturgicznej