Przeżyjmy godnie chrześcijańską Paschę *

„… jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także nasza wiara.” (1Kor 15, 14)

Trwamy w okresie Wielkie Postu, który przygotowuje nas do przeżycia największego chrześcijańskiego święta – Święta Wielkiej Nocy. Za dwa tygodnie Niedzielą Męki Pańskiej (Niedzielą Palmową) rozpoczniemy Wielki Tydzień, tydzień bezpośredniego przeżywania pamiątki przejścia (paschy) naszego Pana, Jezusa Chrystusa, ze śmierci do życia. Pamiątka ta jest centrum roku liturgicznego Kościoła. Pascha w Kościele katolickim jest szczególnie uroczyście przeżywana tylko raz w roku, w okresie Świąt Wielkanocnych. Uroczystość przypada w Wielką Noc z soboty na niedzielę. W tym roku w noc z 19 na 20 kwietnia. Noc ta jest pamiątką zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Od Paschy wywodzą się wszystkie Eucharystie sprawowane w ciągu całego roku, a zwłaszcza w każdą niedzielę.