Przeskocz do treści

Pięć lat posługi abp. Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej.

 

Każdy jubileusz jest okazją do zatrzymania się i spojrzenia w przeszłość. Kiedy mija pięć lat od ingresu abpa Józefa Kupnego do katedry wrocławskiej wracają moje wspomnienia, kiedy jako uczestnik Drogi Neokatechumenalnej archidiecezji wrocławskiej wraz z wieloma braćmi tej formacji Kościoła katolickiego witaliśmy arcybiskupa na placu przed katedrą. Była wielka radość i owacjom nie było końca. Pamiętam smak śląskiego „kołocza”*), którym częstował wszystkich zebranych nowy metropolita wrocławski. Tm większa radość budziła się we mnie, gdyż abp Józef pochodzi z Górnego Śląska, konkretnie z okolic Piekar Śląskich. Ja osobiście całe moje dorosłe życie zawodowe przeżyłem wraz z moją najbliższą rodziną także na Górnym Śląsku mieszkając i pracując w Wodzisławiu Śl.

Ucieszył mnie również wówczas fakt, że pełniliśmy służbę wojskową w tej samej jednostce wojskowej w Brzegu – wojska inżynieryjne (saperzy). On powołany do wojska w roku 1975, gdy był w seminarium duchownym. Ja natomiast wcześniej, w roku 1968 podczas studiowania na Politechnice Wrocławskiej.

I tu kilka słów o naszym lokalnym pasterzu. Nominacja papieża Franciszka dla bp. Józefa Kupnego na arcybiskupa metropolitę wrocławskiego została ogłoszona 18 maja 2013 r. Ingres do katedry wrocławskiej – 16 czerwca 2013 r. a w dniu 29 czerwca 2013 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie otrzymał z rąk papieża Franciszka paliusz arcybiskupi. Jako rządca archidiecezji wrocławskiej abp Józef jest Wielkim Kanclerzem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. W swej pracy arcypasterskiej położył szczególny akcent na duszpasterstwo młodzieży akademickiej oraz na sprawy społeczne, wśród których leży mu na sercu sprawa Caritasu oraz los ludzi biednych duchowo i materialnie.

Cieszmy się z jubileuszu arcybiskupa Józefa Kupnego, któremu życzę pomyślności na tym  urzędzie. Niech jego duszpasterzowanie przyczynia się do tego, abyśmy wzrastali w naszym człowieczeństwie i stawali się ludźmi pełnymi, wolnymi, z inicjatywą, z obowiązkami i prawami złączonymi ze Stwórcą i ze stworzonym światem, złączonymi z Odkupicielem Jezusem Chrystusem i Jego prawem, złączonymi z Duchem Świętym i Jego łaską. Zachęcam do szczerej modlitwy o błogosławieństwo Boże dla naszego pasterza na czas posługiwania w naszej wrocławskiej wspólnocie wiernych.

Zbigniew Stachurski

UWAGA!

Dnia 16 czerwca 2018 o godz. 11.00 Ksiądz Arcybiskup Metropolita przewodniczył w Katedrze Wrocławskiej koncelebrowanej Mszy Świętej, w ramach której razem z Ludem Bożym zgromadzonym przy ołtarzu Pańskim, dziękował Bogu Wszechmogącemu za wszelkie dobro, jakie w czasie Jego dotychczasowej posługi pasterskiej stało się udziałem Kościoła Świętego w naszej Archidiecezji; prosił też o dalszą opiekę, by dobry Bóg wspierał swoją łaską Jego inicjatywy i przedsięwzięcia podejmowane w trosce o zbawienie powierzonych sobie wiernych.

______________

*) kołocz śląski – nazwa zwyczajowa ciasta popularnego na  Górnym Śląsku

Zawartość jest dostępna tylko dla zarejestrowanych osób. Jeżeli jesteś zarejestrowany/a, prosimy o zalogowanie się. Nowi użytkownicy mogą się zarejestrować poniżej.

Existing Users Log In
   
New User Registration
*Required field