W miesiącu kwietniu zakończył się dwuletni okres obostrzeń związany z wirusem. Ten czas pandemii w rodzinie przeżyliśmy nie chorując. Postanowiłem, pielgrzymowaniem do sanktuariów Maryjnych, podziękować Bogu za ten czas łaski.
I tak z synem Marcinem, na początku sezonu, w dniu 1 maja wyruszyliśmy pieszo z sanktuarium św. Anny i NMP Matki Nowej Ewangelizacji w Sobótce na Ślężę, do kościoła pod wezwaniem Nawiedzenia NMP. Majówka na Ślęży – pielgrzymka ludzi pracy to tradycja kultywowana przez śp. ks. Stanisława Orzechowskiego. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: „Maryjo, śpieszymy w Twe ręce złożyć niepewny nasz los”. W drodze towarzyszył nam ks. Jakub Bartczak. Wyruszyliśmy na szczyt po wspólnym odmówieniu Litanii Loretańskiej a na trasie pieszej wędrówki modliliśmy się odprawiając Drogę Światła. Były przerwy na odpoczynek i na posiłek oraz wspomnienia ze spotkań z ks. Orzechowskim. Na szczyt dotarliśmy zmęczeni ale szczęśliwi. O godz. 14.00 na szczycie w kościele na Ślęży sprawowaliśmy wspólnie Eucharystię pod przewodnictwem ks. Ryszarda Staszaka – proboszcza sulistrowickiej parafii. W homilii mówił o ludzkiej pracy – jej znaczeniu w drodze do świętości i w czynieniu świata lepszym. Mówił o przykładzie św. Józefa, wzorze pracujących.

Wspólne zdjęcie pielgrzymów po zakończonej Eucharystii w kościele na Ślęży

Następnie nadszedł 10 lipiec – XXXI Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Pielgrzymkę autokarową zorganizowała przewodnicząca Koła Przyjaciół Radia Maryja przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Obornikach Śl. p. Teresa Garbacz. Wyruszyliśmy z synem do Częstochowy razem z pielgrzymami obu obornickich parafii. Po przybyciu na Jasną Górę był czas, by osobiście pokłonić się Matce Bożej w kaplicy Jej cudownego obrazu. Następnie odprawiliśmy drogę krzyżową na Jasnogórskich Wałach, by później o godz. 11.00 uczestniczyć w Eucharystii pod przewodnictwem ks.abpa Adama Szala metropolity przemyskiego. W homilii m.in. powiedział: „Pragniemy od Maryi uczyć się, co to znaczy nieść współczesnemu światu pokój. (…) Ludzkość swoimi własnymi siłami nie jest w stanie osiągnąć pokoju. Pokój w życiu człowieka może zaprowadzić jedynie Bóg”. Wszyscy wówczas czuliśmy jak ważne jest zawierzenie Bogu w kontekście trwającej wojny za naszą wschodnią granicą. Po Eucharystii wracaliśmy do naszych domów mając w pamięci hasło pielgrzymki: „Z Maryją posłani w pokoju”.


I wreszcie 27 sierpień – Henryków: XIII Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Wrocławskiej do Sanktuarium Matki Bożej – Matki Języka Polskiego. Tam wybraliśmy się pielgrzymując samochodem z Marcinem, niepełnosprawnym synem, uczestnikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Trzebnicy. W pielgrzymce uczestniczyło kilkaset osób z różnych ośrodków pomocy społecznej. Kulminacją wydarzenia była Eucharystia pod przewodnictwem ks. Arkadiusza Krziżoka, dyrektora wydziału duszpasterskiego kurii wrocławskiej oraz inicjatora henrykowskich spotkań. Homilię wygłosił ks. Tomasz Filinowicz krajowy duszpasterz osób niesłyszących. Nawiązywał do Ewangelii o talentach – Pomnożenie talentów nie jest z pewnością łatwe. Wymaga pracy, wysiłku, ciągłego zmagania się z samym sobą. Tylko kiedy puszczasz w obieg swój talent, wtedy możesz osiągnąć sukces – mówił ks. Filinowicz. Po uczcie duchowej wszyscy jej uczestnicy przeszli do parku, gdzie po posiłku rozpoczął się piknik integracyjny osób niepełnosprawnych. Wystąpiły zaproszone zespoły artystyczne. Była okazja do rozmów, wspomnień z podobnych spotkań w latach ubiegłych i zachęcanie się wzajemne do udziału w przyszłości w kolejnych pielgrzymkach.

W parku podczas pikniku

Rok 2022 jeszcze się nie zakończył. Przed nami październik, w którym to miesiącu z naszych obu obornickich parafii pielgrzymujemy do Trzebnicy. Może jeszcze raz, tym razem już jesienią, będziemy mogli razem z synem wyruszyć pieszo do sanktuarium św. Jadwigi.
Zbigniew Stachurski