Przeskocz do treści

Wielu z nas odczytuje misję Kościoła jako działanie na rzecz włączenia wszystkich ludzi do wspólnoty jaką jest Kościół. Jednak po ponad 2000 lat nadal katolików z żywą wiarą jest garstka. Czy Jezus Chrystus w obliczu tego zjawiska poniósł klęskę? Więc co jest misją Kościoła? Oto moja próba odpowiedzi na to pytanie.

Ostatnio zastanawiałem się nad misją Kościoła w dzisiejszym świecie. Bo czym jest Kościół? Ze szkoły, z nauki religii wiem, że w rzeczywistości jest on wspólnotą ludzi, która stanowi mistyczne Ciało Chrystusa. Na podkreślenie zasługuje słowo wspólnota. Znaczenie wspólnot lokalnych – Kościoła lokalnego, zostało przez Sobór Watykański wyraźnie podkreślone: Kościół nie jest sumą Kościołów lokalnych, ale w każdym Kościele lokalnym obecny jest i działa Kościół powszechny. Oznacza to, że wspólnota lokalna nie jest wycinkiem Kościoła, ale że tu, w Kościele lokalnym np. parafii, wspólnocie zakonnej i różnych innych wspólnotach w parafii, oczywiście w łączności ze wszystkimi innymi tworzącymi podobne wspólnoty, obecny jest Jezus Chrystus w swojej pełni. Jedność Kościołów lokalnych wyraża się poprzez Kolegium Biskupów, na czele którego stoi Biskup Rzymu. Czytaj dalej... "Jak odczytuję misję Kościoła?"

Ponad dwa tysiące nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. wzięło udział w VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce tej wspólnoty do poznańskiej katedry z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Nadzwyczajni szafarze podczas Mszy św. odnowili swoją gotowość posługi na kolejny rok.

Czytaj dalej... "2 tys. nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. na ogólnopolskiej pielgrzymce"

1

To już za tydzień! W sobotę, 11 czerwca odbędzie się VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii świętej do Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. Będzie to szczególna okazja, by w roku 1050. Rocznicy Chrztu Polski dziękować Bogu za dar wiary i Kościoła w naszej Ojczyźnie.
Program pielgrzymki:
10.00 Zawiązanie wspólnoty – bp Adam Bałabuch
10.15 – Konferencja: Sakrament chrztu świętego, teologia i praktyka – ks. dr Krzysztof Michalczak.
11.15 – przygotowanie do Eucharystii.
11.30 – Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego, metropolity Poznańskiego.
13.00 – przerwa na posiłek i możliwość zwiedzania Katedry, Bramy Poznania i Rezerwatu Archeologicznego.

Tutaj strona wydarzenie na naszym portalu, zachęcamy do zapisania się 🙂