Przeskocz do treści

 

Więź z Bogiem to nie tylko sprawa prywatna ale także świadomość przynależności do Kościoła jako wspólnoty. Warto więc poszukiwać i odkrywać swoje osobiste „ja” w eklezjalnym „my”.

Książka CREDO ET CREDIMUS ECCLESIAM ks.dr Romana Słupka SDS podejmuje problem dziś bardzo w Polsce aktualny, zawierający się w pytaniach często stawianych przez szerokie kręgi osób, często skrycie: Dlaczego (jeszcze) być w Kościele? Czy nie wystarczy przeżywać wiarę w sposób indywidualistyczny, poza wspólnotą?

Ta pozycja książkowa daje odpowiedzi na powyższe pytania w sposób bardzo rozbudowany ale mądry poparty o analizę nauczania trzech ostatnich papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Czyta się ją z zainteresowaniem, gdyż autor doskonale, po mistrzowsku zachowuje równowagę między językiem zrozumiałym dla przeciętnego czytelnika a językiem naukowym, teologicznym.

Zachęcam do przeczytania tej pozycji.

Zbigniew Stachurski

Pretekstem do napisania tego artykułu było moje uczestnictwo w Eucharystii sprawowanej w parafii św. Augustyna we Wrocławiu w sobotni wieczór dnia 1 lipca br. W Eucharystii tej uczestniczyła również polska, wielodzietna rodzina katolicka z Austrii. Od 10-ciu lat przebywa ona jako „rodzina w misji” w Wiedniu. Po homilii prezbitera, ojciec rodziny przedstawiał świadectwo ich życia w środowisku, do którego zostali posłani przez Kościół. „Rodziny w misji” to rodziny z Drogi Neokatechumenalnej, które na prośbę biskupów osiedlają się w rejonach zdechrystianizowanych lub tam, gdzie to jest konieczne. Rodzinom w misji towarzyszy zawsze prezbiter. Ich rolą jest, poprzez życie chrześcijańskie w małej wspólnocie oparte na Słowie Bożym i sprawowanej liturgii, świadczenie o ogromnej miłości Boga do człowieka niezależnie od czasu i miejsca jego życia. Wzorem życia są rodziny pierwszych chrześcijan żyjących w początkowym okresie rozwoju Kościoła. Czytaj dalej... "Życie w małej wspólnocie chrześcijańskiej – to wyzwanie dzisiejszych czasów!"